השלבים בהוצאת היתר בניה

השלבים בהוצאת היתר בניה

השלבים בהוצאת היתר בנייה

אם אתם מעוניינים בתוספת בנייה לביתכם, אתם מחויבים על פי החוק לעשות זאת רק לאחר שתקבלו היתר בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה. כמו הרבה תהליכים ביורוקרטיים אחרים, גם זה תהליך מורכב שיכול לקחת לא מעט זמן, אולם על מנת לקבל את ההיתר חשוב מאוד לבצע אותו בצורה מדויקת ולעבור בהצלחה את כל השלבים.

אז איך מקבלים היתר בנייה בישראל?

אלה הם השלבים שתצטרכו לעבור בדרך אל ההיתר המיוחל:

  • הגשת בקשה – הבקשה לתוספת בנייה מכל סוג שהוא, ולא משנה אם זה חדר נוסף בבית או התקנה של פרגולה צריכה להיות מוגשת על ידי אדריכל, הנדסאי בניין או מהנדס מבנים. הבקשה צריכה להיות מאוד מדויקת ומפורטת, ולכלול פרטים טכניים שונים כגון הגדרה ברורה של שימוש המבנה, פירוט מדויק של חומרי הבנייה שבהם ייעשה שימוש לטובת תוספת הבנייה, חישוב אחוזי הבנייה הנדרשים וגם הקלות שמעוניינים לקבל. כמובן שהבקשה צריכה לכלול הוכחת בעלות על הנכס באמצעות נסח טאבו או כל מסמך רשמי אחר המאשר זאת. חשוב מאוד להוציא את אישורי הבעלות בסמוך למועד הגשת הבקשה, על מנת שהרשויות לא יוכלו לדחות את הבקשה בטענה שהאישור לא בתוקף. עם הגשת הבקשה היא עוברת בדיקה יסודית, על מנת לוודא שהיא אכן כוללת את כל המסמכים והטפסים הנדרשים. אם חסר דבר מה – הבקשה חוזרת אל המבקשים עם פירוט הפריטים החסרים, מה שכמובן מעכב את הטיפול ואת האישורים המיוחלים. לאור זאת, חשוב מאוד שאת כל הליך הגשת הבקשה לקבלת היתר בנייה ילווה איש מקצוע מוסמך ובעל ניסיון בתחום, שיודע בדיוק מה צריך לצרף לבקשה על מנת להגדיל את הסיכויים לטיפול מהיר ולקבלת אישור.

  • תשלום מקדמה – אם הבקשה עוברת את הבדיקה הראשונית, קובעת הרשות את גובה המקדמה שיש לגבות מהמבקש לטובת הטיפול בעניינו. לאחר העברת התשלום מצד המבקש עוברת הבקשה לשלב הבא – בדיקה של מהנדס הוועדה.
  • בדיקת מהנדס הוועדה – מהנדס ועדת הבנייה צולל לעומק פרטי הבקשה ובודק אם היא עומדת בכל דרישות החוק ובכל התקנות שנקבעו בנושא. אם ההחלטה היא שכן, הבקשה עוברת לדיון בוועדה המקומית, עם המלצה לספק היתר בניה. אם, על פי החלטת המהנדס, הבקשה לא הוגשה כמו שצריך, היא חוזרת אל המבקש עם פירוט ההשלמות הנדרשות.
  • תפקידו של המהנדס הוא לבדוק האם הבקשה להיתר בנייה עומדת בכל דרישות החוק והתקנות. אם הוא סבר שכן, תועבר הבקשה לדיון בוועדה המקומית עם המלצה על מתן היתר בנייה. אך אם המהנדס סבר כי הבקשה אינה עומדת בדרישות כאמור, הוא יפרט מדוע, והבקשה תישלח חזרה אל המבקש לצורך תיקונים והשלמות.
  • תנאים והגבלות – אם המבקש מעוניין בהקלות מסוימות, היינו – לחרוג מהכלים הנהוגים ולבנות בצורה שסוטה ולו במעט מהחוק בישראל, יש לפרסם את הבקשה בשלושה עיתונים בתפוצה ארצית, במקומון שמופץ לפחות פעם בשבוע ואם מדובר במבנה שנמצא ביישוב ערבי – גם בעיתון בשפה הערבית. כמו כן במקרה כזה על המבקש לשלוח את נוסח הבקשה להקלה לכל בעלי המגרשים הגובלים בשטחו ולהציב שלט בחזית הבניין או במקום בולט על הקרקע. כל זאת על מנת שאם למי מהצדדים יש התנגדויות, הוא יוכל להעביר אותן לוועדה המקומית לתכנון ובנייה, וזאת בתוך 14 יום מתאריך הפרסום האחרון. אם יש התנגדות – הדיון עובר לוועדה לשמיעת התנגדויות. אם אין – הבקשה עוברת לדיון ברשות הרישוי.
  • דיון סופי בוועדה – השלב האחרון בתהליך הגשת בקשה לקבלת היתר בנייה מתרחש בוועדה המקומית לתכנון ובנייה. התנאים למתן ההיתר משתנים, כמובן, ממקום אחד למשנהו, והם תלויים כמובן גם באופי הייחודי של הפרויקט הספציפי, אולם באופן כללי ניתן לקבוע, כי אם גופים כמו מנהל מקרקעי ישראל, פיקוד העורף וכיבוי אש מאשרים את הפרויקט – רוב הסיכויים שהבקשה תאושר. כמובן שהאישור יכול להיות כזה שמתנה את ביצוע הפרויקט בתנאים שונים, כגון שימוש בחומרי בנייה מסוימים, יישום אמצעי בטיחות מסוימים, התחלת עבודה רק לאחר סיום של פרויקטים אחרים באזור ועוד.

עם קבלת ההחלטה לספק היתר בנייה תישלח הודעה למבקש, הודעה אשר תכלול גם את הפירוט המלא של כל ההיטלים והאגרות שיהיה עליו לשלם עוד בטרם תחל העבודה. עם קבלת התשלום יופק היתר הבנייה, אשר יהיה בתוקף למשך שלוש שנים מיום ההוצאה.

במקרה שהבקשה נדחית – המבקש רשאי להגיש ערעור בתוך 30 ימים מיום קבלת הודעת הדחייה. הערר צריך לכלול נימוקים מפורטים לכך שהוועדה צריכה לשנות את החלטתה, ולהיות מגובה בכל המסמכים הרלוונטיים התומכים בנימוקים אלה. לכן, אם אתם מעוניינים להגיש ערר ורוצים למקסם את הסיכויים לכך שיתקבל, חשוב שתלוו על ידי עורך דין מקרקעין המתמחה בתחום ואשר יוכל להציג את הנימוקים להגשת הערר בצורה המקצועית והמדויקת ביותר. בהצלחה!

לקביעת פגישת ייעוץ אדריכלי לפני קנייה של בית או דירה או גם לפני מכירת נכס צרו עמנו קשר טלפוני או דרך האתר ונשמח לעמוד לשירותכם.

אם בניית בית פרטי הוא חלום חייכם, אנחנו יודעים איך לעזור לכם להגשים אותו.

אנו תמיד שמחים לייעץ בכל נושאי ההיתרים, התכנון, הרחבות וחריגות בנייה

x
סייען נגישות
הגדלת גופן
הקטנת גופן
גופן קריא
גווני אפור
גווני מונוכרום
איפוס צבעים
הקטנת תצוגה
הגדלת תצוגה
איפוס תצוגה

אתר מונגש

אנו רואים חשיבות עליונה בהנגשת אתר האינטרנט שלנו לאנשים עם מוגבלויות, וכך לאפשר לכלל האוכלוסיה להשתמש באתרנו בקלות ובנוחות. באתר זה בוצעו מגוון פעולות להנגשת האתר, הכוללות בין השאר התקנת רכיב נגישות ייעודי.

סייגי נגישות

למרות מאמצנו להנגיש את כלל הדפים באתר באופן מלא, יתכן ויתגלו חלקים באתר שאינם נגישים. במידה ואינם מסוגלים לגלוש באתר באופן אופטימלי, אנה צרו איתנו קשר

רכיב נגישות

באתר זה הותקן רכיב נגישות מתקדם, מבית all internet - בניית אתרים.רכיב זה מסייע בהנגשת האתר עבור אנשים בעלי מוגבלויות.

גלילה למעלה

השאירו את פרטיכם
ואחזור אליכם בהקדם